Iako se samo nekoliko dana ranije činilo suprotno, vremenske (ne)prilike nisu bile na strani RSSD-a. Pripreme za osmo izdanje Rally Showa Santa Domenica tekle su glatko do posljednjeg trenutka. Početak je obilježen službenim #RSSD partyjem, u petak 24. studenoga, na kojem su se natjecatelji, njihovi timovi, gledatelji i organizatori opustili i dobro zabavili. Poneki čak do sitnih jutarnjih sati.
U subotu, 25. studenoga, po prvi puta u povijesti RSSD-a održan je Shakedown, iliti službeni trening. Ako uzmemo u obzir da na ovom projektu radi brojčano malen, ali srcem velik klub, s pravom se možemo zapitati „Što im je još i to trebalo?“ Odgovor je jednostavan – natjecatelji su ga tražili. Pa kad još uzmemo u obzir i činjenicu da ta ekipa to radi iz čiste ljubavi prema rallyju i makadamu, zaključujemo da je to sasvim dovoljan odgovor. Oni koji su prisustvovali Shakedownu, znaju da je bio izveden prefektno – bez ijedne greške. Počevši od izvrsne lokacije na jezeru Orešje koja poprilično zorno dočarava stazu na Savršćaku, preko sjajno izvedene satnice i osiguranja, do, tipično za RSSD, također slobodnog ulaska. Za pokoju riječ o tijeku Shakedowna potrebno se vratiti unatrag nekoliko dana. U određenom trenutku, tada još privremena, lista prijava brojala je preko 140 prijavljenih posada! Poprilično zavidna brojka, koja djeluje još impresivnije kad se sjetimo da je RSSD limitiran na 120 posada na startu. No, organizatori kao da su znali da će im ova godina rušiti rekorde, pa su u Posebni pravilnik ugurali rečenicu koja kaže da u slučaju većeg broja prijavljenih zadržavaju pravo odbijanja prijava ili pak povećanja broja posada na startu. Očigledno su odlučili testirati svoje granice pa je naposljetku konačna lista prijava brojala 136 posada! Nije naodmet napomenuti da se ova utrka odvija u predzimsko vrijeme, kad sunce zalazi jako rano, pa je za puštanje na start 123 automobila čak pet puta potrebna jako dobra organizacija. Za sudjelovanje na spomenutom Shakedownu odlučile su se 33 posade, koliko u prosjeku na startu utrke broje neka druga natjecanja ovog tipa u Hrvatskoj. Među prijavljenima našli su se i ovogodišnji favoriti, posade Péter Ranga – Tamás Szöke, Andreas Aigner – Ilka Minor, Krisztián Hideg – István Kerék, ali i brat Pétera Range, László Ranga ml. sa suvozačem Fodorom Adam Gabor. Jasno, svi oni u Svetu Nedelju stigli su s vrhunskim R5 automobilima, kojih je na startu bilo ukupno 9. Shakedown je svaka prijavljena posada imala pravo voziti pet puta, od kojih se za ukupan poredak uzimalo najbolje postignuto vrijeme. Dobar rezultat Lászle Ranga ml. nije bio upitan, ali je bilo iznenađenje da je za sobom ostavio većeg favorita od sebe, svog brata Pétera Rangu. Od Pétera su brže bile i posade Miklós Maricsek – Viktor Bán te Krisztián Hideg – István Kerék.
Kasnije istog dana RSSD preselio se na Trg Ante Starčevića u Svetoj Nedelji, gdje je nakon zanimljive „Utrke prije utrke – Husqvarna Rider Challenge“ održan tradicionalni ceremonijalni start. Tu se nema što reći, već je svima znano da ovdje jednaku pažnju dobivaju i poznati vozači i neki novi klinci koji tek ulaze u svijet kraljice autosporta. Samo ćemo napomenuti da su se tu našli i veterani hrvatskog autosporta: posade Nenad Lončarić – Tomislav Pazman, Darko Rafaj – Igor Kovačić te Davor Jurjević – Dražen Mohor. I to je ta čar RSSD-a: R5 i WRC nasuprot Yugića, Lada i Peglica, vrhunska imena europskog autosporta nasuprot hrvatskih veterana. Koja još utrka spaja toliko različitosti u jednu predivnu (makadamsku) priču?
I konačno, trećeg dana ove manifestacije, u nedjelju 26. studenoga u 8 sati i 5 minuta započeo je prvi od ukupno pet brzinskih ispita 8. Rally Showa Santa Domenica. Ove godine trasa svih brzinskih ispita izgledala je potpuno identično, s time da su se kao i do sada prva dva vozila u lijevom, a preostala tri u desnom smjeru. Jasno, sve na jednoj lokaciji – šodericama Savršćak. Pod okriljem lagane kiše, oblaka i poprilično hladnog vjetra Péter Ranga je sa svojom Škoda Fabiom R5 prvi kročio na slavni RSSD makadam. Od samog početka bilo je jasno da su favoriti za pobjedu i Andreas Aigner sa suvozačicom Ilkom Minor (Škoda Fabia R5). No, već nakon prvih nekoliko zavoja bilo je jasno tko se bolje snalazi. Aigner se zavrtio na stazi, zaostao za Rangom 11,7 sekundi i smjestio se na ukupno četvrto mjesto, iza Antala Kovacsa i Gergőa Istovicsa (Ford Fiesta R5) i Lászle Ranga ml. i Fodora Adam Gabor (Škoda Fabia R5).
Drugi brzinski ispit započeo je sa 7 minuta zakašnjenja, što je očito utjecalo na koncentraciju Pétera Range. Iako i dalje ukupno vodeći, drugi brzinski ispit završio je na trećoj poziciji, iza Andreasa Aignera i brata Lászle Ranga ml.
Treći brzinski ispit, koji je kasnio 41 minutu zbog ukupno 34 minute zastoja na drugom brzinskom ispitu, obilježila je nesreća koja je završila s lakšim posljedicama, ali utrka je bila privremeno prekinuta na 50-ak minuta. Unatoč tome, Péter Ranga zadržao je vodeću poziciju. Antal Kovács s promjenom smjera brzinskog ispita s drugog mjesta pao je na četvrto, a njegovu poziciju preuzeo je Andreas Aigner. Na treće mjesto popeo se László Ranga ml. Po okončanju trećeg brzinskog ispita, zbog više prekida i kašnjenja od gotovo 100 minuta, komisija natjecanja odlučila je da se posljednji, peti brzinski ispit neće održati. Ni uz sve napore AK Delta Timing koji je i ovoga puta odradio izvrstan posao i uz sjajno vođenje utrke Direktora Dauta Damarije, nije bilo moguće peti brzinski ispit održati u vremenu predviđenom programom.
Na posljednjem, četvrtom brzinskom ispitu koji je startao u 15:20 (5 minuta kasnije od vremena predviđenog za početak petog brzinskog ispita) Péter Ranga i Tamás Szöke potvrdili su svoju pobjedu po koju su i došli nakon što im je prošle godine izmakla za 0.9 sekundi te Andreasa Aignera i Ilku Minor ostavili iza sebe 14 sekundi. Treće mjesto u ukupnom poretku i klasi NO LIMIT pripalo je Antalu Kovácsu i Gergőu Istovicsu. U klasi SPRINT pobjedu su odnijeli Nejc Mrak i Luka Kuštrin (Suzuki Swift 1.3 GTI), drugo mjesto zauzeli su Lénárd Lakatos i Ferenc Hardi (Suzuki Swift GTI), a treće Primož Benčina i Matej Dolenc (VW Polo). Klasu PRO SPORT osvojio je Balázs Siebel s Tamásom Siebelom (Toyota Corolla), drugo mjesto pripalo je Dejanu Kirinčiću i Dušku Banjeglav (Renault Clio Sport), a treće su osvojili Tomas Hrvatin i Marko Stiperski (Renault Clio RS). RWD klasa za automobile s pogonom na stražnje kotače pripala je Árpádu Stepánu i Peteru Magyaru (Lada VFTS), drugo mjesto odnijeli su Josip Žagar i Walter Kisch (Toyota Corolla GT AE86), a treće Mathias Haas i Birgit Gangl (BMW 318iS). Natjecatelji su također bili raspoređeni u šest Trophy natjecanja. U CO-DRIVER LADIES TROPHY pobjedu je odnijela Ilka Minor, drugo mjesto osvojila je Tanja Brenn, a treće Alexandra Viáradi. Prvo mjesto u kategoriji AUTO KREŠO RWD TROPHY pripalo je Árpádu Stepán i Peteru Magyar (Lada VFTS), drugo Josipu Žagaru i Walteru Kisch (Toyota Corolla GT AE86), a treće Mathiasu Haasu i Birgitu Gangl (BMW 318iS). U BOSCH VETERAN TROPHY kategoriji pobjedu je odnio Nenad Lončarić sa suvozačem Tomislavom Pazmanom (Subaru Impreza STI), drugo mjesto osvojio je János Szilagyi sa suvozačicom Alexandrom Viarádi (Mitsubishi Lancer EVO X), a treće Davor Jurjević s Draženom Mohorom (Mitsubishi Lancer EVO IX). U kategoriji PRODUCTION CAR TROPHY prvo mjesto odnio je Miklós Maricsek s Viktorom Bánom (Mitsubishi Lancer EVO IX), drugo mjesto pripalo je Aljoši Novaku s Jakom Cevcom (Mitsubishi Lancer EVO X), a treće Balázsu Kalteneckeru sa Zoltánom Toppom (Mitsubishi Lancer EVO IX). LADA TROPHY tradicionalno je mađarska kategorija, pa su i prva tri mjesta otišla u tu državu: prvo mjesto Árpád Stepán i Peter Magyar (Lada VFTS), drugo mjesto Endre Hollósi i Miklós Ferenci (Lada VFTS), a treće Árpád Balatonyi (Lada VFTS). I na kraju, u kategoriji EBC BRAKES JUNIOR TROPHY pobjedu je odnio domaći Marko Lončarić s Antom Katićem (Subaru Legacy GT), drugo mjesto pripalo je Nejcu Mraku i Luki Kuštrinu (Suzuki Swift 1.3 GTI), a treće Lénárdu Lakatosu i Ferencu Hardi (Suzuki Swift GTI). Ukupno drugoplasirana posada Andreas Aigner i Ilka Minor (Škoda Fabia R5) osvojili su nagrade i za najatraktivniji skok te najatraktivniju vožnju.
Kratko ćemo se vratiti na sam početak ovog teksta i objasniti vezu lošeg vremena s početka priče, nesreće sa sretnim završetkom i kašnjenja drugog brzinskog ispita. Jako nevrijeme u noći na nedjelju organizatorima je u manje od sat vremena uništilo tjedan dana pripreme staze za utrku. Šačica zaljubljenika u RSSD i makadam provela je cijelu noć na jakom vjetru, kiši i temperaturi oko nule. Svaku traku, ogradu i mrežu vraćali su u prvobitan položaj kako bi do 8 sati ujutro sve bilo spremno za 8. Rally Show Santa Domenica, a sigurnost gledatelja dovedena na najvišu moguću i predviđenu razinu. Neki od njih su se na toj utrci i natjecali – nakon što su probdjeli noć. No, kako sami kažu, to je više od ljubavi prema rallyju. Pred drugi brzinski ispit jedna osoba od nekoliko tisuća ukupno gledatelja i predstavnika medija za praćenje utrke odabrala je zonu zabranjenu gledateljima i predstavnicima medija, jer je Planom sigurnosti (koji broji više od 80 stranica) određena kao opasna zona. Tek kada je to čula od Direktora rallyja, g. Dauta Damarije, osoba je odlučila napustiti to područje i drugi brzinski ispit konačno je mogao započeti. Na trećem brzinskom ispitu dvije osobe pretrčavale su stazu za vrijeme trajanja utrke i jedna je, srećom, lakše stradala. Obje su iz zone za gledatelje istrčale na stazu unatoč povicima redara, sudaca i drugih gledatelja. Rally je iznimno opasan sport, kako za natjecatelje, tako i za gledatelje te predstavnike medija. Izuzetno je važno poštovati oznake postavljene uz stazu i zadržavati se isključivo u zonama predviđenim za publiku i medije. Svaka ograda, traka i mreža postavljena je zbog sigurnosti gledatelja. Također, suci i redari se na svakoj utrci nalaze s istim razlogom – dodatno paze na sigurnost gledatelja.
Unatoč nedaćama, 8. Rally Show Santa Domenica ući će u povijest hrvatskog autosporta kao onaj koji je rušio rekorde. Pravi zaljubljenici u ovaj sport pamtit će ga kao vrhunski organiziranu manifestaciju na kojoj se nije mogao naći propust organizatora. Uz povećan broj posada, organizaciju Shakedowna i izdavanje Vodiča za gledatelje, odradili su lavovski posao. Skupili su partnera više nego ikad – jedan od njih su i posada Marco Carrara – Davor Belić koji su sa svojim tvrkama Kaspar papir, Grafko Caspar i Atec generalni sponzori ovogodišnje Santa Domenice, a koji su se sa svojom Ford Fiestom R5 na prvom susretu s makadamom smjestili na izvrsno 7. mjesto. Iz dalekog San Marina doputovao je Loris Rosati kako bi gledateljima RSSD-a pružio nezaboravan show u svojoj APE trokolici. Organizaciji ovog događanja svakako doprinosi još dvjestotinjak ljudi, domaćini ove utrke, vlasnici šoderica i svi drugi koji su na bilo koji način doprinijeli podizanju ove manifestacije na tako zavidnu razinu. Natjecatelji iz 8 zemalja i mnoštvo suvozačica, pa čak i dvije vozačice samo su dio lanca koji čini ovaj show iz godine u godinu sve većim. Pripreme za 9. Rally Show Santa Domenica već su započele, a do tad zajedno s nama uživajte u mnoštvu oktanskih galerija i video uradaka!
Foto galerija 8. RSSD-a
You must be logged in to post a comment.